Přihlášení

 

Konference insolvence 2014: první ročník konference máme za sebou

   V květnu se v Praze konala velká konference pro insolvenční správce. Konkursní noviny (KN) byly u toho nejen v roli mediálního partnera, ale také v roli moderátora diskuse. Konference se účastnilo přes 150 akreditovaných účastníků z řad insolvenčních správců, advokátů, ale také několik jednotlivců z akademické obce.
   Konference Insolvence 2014, byl pro organizátora akce, společnost Insolvence 2008, a.s., první podobnou akcí tohoto druhu, ale je třeba říci, že akce proběhla bez větších organizačních přešlapů.
   Mgr. Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, a.s., pro KN uvedl: „Ke zorganizování konference nás vedl zájem insolvenčních správců, kteří sami projevili o podobnou akci zájem. Na přelomu roku totiž došlo ke změnám v insolvenčním zákoně, na což jsme reagovali sérii školení na toto téma. Zorganizování konference pak bylo logickým vyústěním této aktivity, jelikož mnoho správců opakovaně projevilo zájem o komunikaci přímo se soudci, kteří jsou hybnými elementy aplikace těchto změn.“
   Celá akce se odehrávala v konferenčním centru City v Praze, na Pankráci, což byla dobrá volba z hlediska nejen dostupnosti, ale také organizačního zajištění. Mnoho kanceláří se na akci dopravilo právě metrem, které bylo pár kroků od centra a ti co zvolili dopravu autem, pohodlně zaparkovali v nákupním centru Arkády.
   Aktuální témata měla úspěch
   Účastníci akce pozitivně hodnotili především výběr řečníků a témat. Výběr padl na čtyři témata a pět řečníků, profesionálů v oboru, kteří určují ve svých oblastech vývoj judikatury. Akci zahájil Mgr. Tomáš Braun, soudce Městského soudu v Praze s tématem „NOZ a jeho dopady do insolvenčního řízení“. Po přestávce pokračoval Mgr. Rostislav Krhut, místopředseda Krajského soudu v Ostravě s tématem „Oddlužení manželů, oddlužení fyzických osob podnikatelů, pobočky insolvenčních správců“, což je jedno z témat, která se v poslední době poměrně často objevovala i na stránkách Konkursních novin. Přednáška místopředsedy Krhuta se nesla v odlehčeném duchu, byla velmi zajímavá a přinášela jeho pohled na tyto otázky vzhledem k novele insolvenčního zákona.
   Po obědě navázal na předchozího řečníka Mgr. Luboš Dörfl, soudce Vrchního soudu v Praze, který si připravil oblast „Aktuální soudní praxe při rozhodování žalob na neúčinnost právních úkonů a o popření vykonatelných pohledávek podaných insolvenčním správcem; soudní spory v průběhu konkurzu“. K jeho přednesu měla celá řada účastníků konference hodně dotazů a vznikala tak mezi správci a soudcem konstruktivní diskuse v příjemné atmosféře. Na závěr akce vystoupili dva řečníci. Mgr. Jan Kozák, místopředseda Krajského soudu v Brně a JUDr. Jitka Studená, odbornice na exekuční řízení, se společným tématem „Insolvenční vs. exekuční řízení“, které se nakonec svou diskusí protáhlo až do úplného konce akce.
   První velkoformátová konference v řadě
   Mgr. Tomáš Valášek, ředitel insolvence 2008, a.s. v rozhovoru pro KN doplnil, že se nejednalo o ojedinělou akci tohoto druhu, jelikož už nyní se díky výstupům z Konference Insolvence 2014 uvažuje o podobných akcích i v budoucnu. Podle jeho slov jde hlavně o komunikační platformu, která by měla pomoci vyměňovat formou přednášek a moderovaných setkání zkušenosti oběma směry a dává tak možnost správcům nejen lépe odhadnout, jak budou soudy v jednotlivých případech postupovat, ale také dát soudcům zpětnou vazbu na konkrétní situace, které mohou ojediněle nastávat a které insolvenční právo například nepříliš přesně řeší.
   Podle vyjádření Pavla Mikulenky, manažera marketingu Insolvence 2008, a.s., se tak mohou insolvenční správci v budoucnu těšit na další podobné akce tohoto druhu. Osloveni nabídkou účasti budou opět emailem jako nyní.
   Podobné akce mají smysl
   Mgr. Luboš Dörfl, soudce Vrchního soudu v Praze, se k akci samotné vyjádřil v tom duchu, že je za Vrchní soud v Praze rád, že může touto formou mezi správce distribuovat závěry aktuální judikatury z pohledu soudce odvolacího soudu a dodal: „Pokud totiž správci chtějí, aby byl jejich postup v insolvenčních řízeních právně konformní, tak by se měl o aktuální judikaturu opírat. Díky podobným akcím mají tak správci možnost vyhnout se některým riskantním krokům anebo naopak mohou ve vztahu ke své činnosti využívat nejnovějších postupů, což hodnotím velmi pozitivně.“
   Z dotazníků, které účastníci na místě vyplnili, vyplynulo, že valná většina účastníků bylo s konferencí jako takovou spokojeno a určitě by účast i příště doporučili svým kolegům správcům. Přednášky byly obsahově vyvážené, akce byla po organizační stránce dobře zvládnutá, takže pozitivní výstupy od účastníků jsou na místě.
   Za Konkursní noviny se akce účastnil Mgr. Lukáš Pachl, který celým dnem v roli moderátora provázel. Mezi dalšími mediálními partnery akce bylo nakladatelství Wolters Kluver anebo periodikum Právní rádce. Další akce z dílny společnosti Insolvence 2008, a.s., budou Konkursní noviny také bedlivě sledovat a i příště vám z nich přineseme krátkou reportáž.

1.6.2014 15:45
Rubrika: 

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je na ochranu proti spamu.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.