Přihlášení

 

Nejstarší česká sklárna končí

V provozu byla od počátku 15. století, dnes je v konkurzu

Krajský soud v Ústí nad Labem vyhlásil 16. dubna konkurz na společnost Glassworks Chřibská, která vlastní nejstarší sklárnu v Česku. Sklárna vyráběla předměty z foukaného skla, které vyvážela do celého světa. Založena byla již v roce 1414.

Už v lednu zahájil soud s firmou insolvenční řízení, které požadovali zaměstnanci. Insolvenčním správcem zůstává i nadále Aleš Klaudy z Děčína.

     Sklárna šla z ruky do ruky Ve sklárně, která byla téměř bez přerušení v provozu od počátku 15. století, ukončil její majitel výrobu už loni v srpnu. V posledních letech vlastnilo sklárnu několik majitelů. Firmu Glassworks Chřibská vlastní od loňského srpna společnost Strategica ISP. Ta ji koupila od společnosti Rubín-Glass. Ta získala provozovnu v roce 2006 od společnosti Sklárna Chřibská, na kterou loni v červnu vyhlásil ústecký krajský soud také konkurz. Ten se ale netýkal objektu.

     Ještě v srpnu 2007 společnost Strategica ISP sklárnu uzavřela s tím, že se v říjnu obnoví provoz. To se však nestalo a provoz byl v prosinci defi nitivně ukončen. Vlastník firmy odvezl po ukončení výroby ze sklárny některý majetek, média spekulovala o tunelování firmy. „Všechen majetek, který byl takto odvezen, máme zpátky. Jednalo se především o vzorkovnu výrobků, která má velkou, hlavně duševní hodnotu, a o nějakou výpočetní techniku,“ uvedl Klaudy.

Závazky mohou překročit 65 milionů Podle Klaudyho je v tuto chvíli komplikované přesně určit příčinu potíží sklárny, která v době rozkvětu dávala práci 150 lidem. „Obecně je možné říci, že příčiny jsou jak vnější - situace na trhu a přetlak levné konkurence zejména z Asie, kurz dolaru - tak vnitřní. Zde mám na mysli nedostatečnou přizpůsobivost potřebám trhu, absenci strategického, marketingového a finančního řízení,“ uvádí insolventní správce.

Podstatnou hodnotu majetku dlužníka tvoří nemovitosti a část vybavení. „Celkovou tržní hodnotu majetku odhaduji na 7,5 milionu korun, jakkoliv může být fundamentální hodnota majetku vyšší,“ uvedl insolvenční správce Aleš Klaudy. Nevěří tomu, že se podaří objekt prodat zájemci o sklářství za slušnou cenu a znovu rozjet výrobu. Přednostně by měli dostat peníze z konkurzu zaměstnanci, úřad práce a část také banka.

     Věřitelé přihlásili do konkurzu své pohledávky ve výši více než 61 milionů korun, další více než čtyři miliony korun požadují zaměstnanci a děčínský úřad práce. Závazky firmy tedy mohou překročit 65 milionů korun.

     Zaměstnanci čekají na výplatu Ze všech měst Děčínska je nejvyšší míra nezaměstnanosti právě v Chřibské, kde dosahuje 21,4 procenta. Zhruba čtyřicítka zaměstnanců dostala v říjnu výpověď, neobdržela ale výplatu, ani zápočtové listy. Mzdové účetnictví se přestalo ve firmě vést, zrekonstruoval je až insolvenční správce, který dal zaměstnancům zápočtové listy i výplatní pásky. Část mezd vyplatil zaměstnancům až po několika měsících pracovní úřad.

     „Je nesporné, že tito lidé byli zaměstnanci sklárny. V době, kdy se o náhradu mzdy přihlásili, však nebyly k dispozici potřebné dokumenty. Jednatel firmy se je sice snažil zajistit, to se mu ale nepodařilo. V první fázi jsme tedy mohli bývalým zaměstnancům vyplatit mzdové nároky pouze ve výši minimální mzdy za období tří měsíců,“ popsal postup Úřadu práce v Děčíně Aleš Kalvoda.

     Propuštění zaměstnanci, převážně skláři, podle správce práci v oboru asi neseženou. Na doplacení svých nároků si budou muset počkat minimálně zhruba rok; tak dlouho totiž Klaudy odhaduje trvání konkurzu. Glassworks Chřibská, kterou vlastní společnost Strategica I. S. P, dluží každému zaměstnanci zhruba sto tisíc korun „Může se ale objevit kupec, který zaplatí do dvou měsíců, pak by šlo všechno rychleji,“ dodal Klaudy.

     Skláři byli po delší dobu až do prohlášení konkurzu v nezáviděníhodné pozici. „Nejen že nedostávali mzdu, ale protože zaměstnavatel od září loňského roku nevedl mzdové účetnictví, neměli ani výplatní pásky, takže jim úřad práce mohl vyplatit jen minimální částky. Kromě toho zaměstnanci nedostali zápočtové listy, takže v podstatě neměli ani šanci, aby je někdo zaměstnal,“ popsal komplikace insolventní správce Aleš Klaudy.

     První potíže už v roce 2003 Historická huť vystřídala od devadesátých let minulého století několik majitelů. Potíže s výrobou přišly v říjnu 2003, kdy byla jejím vlastníkem firma Black a spol. Huť pak provozovala společnost Sklárna Chřibská, kterou poslal soud v červnu 2007 do konkurzu. Samotnou sklárnu zhruba rok předtím odkoupila další společnost Rubín Glass. I tato firma se ale v květnu 2007 ocitla ve finančních potížích, údajně kvůli tomu, že jí neplatili zákazníci. To vedlo mimo jiné k dluhům za plyn. Poslední majitel Glassworks Chřibská zastavil výrobu koncem loňského srpna.

     Bývalý spolumajitel Rubín Glass Jozef Izrael včera potvrdil, že za prodej firmy nedostal zaplaceno, a podal trestní oznámení u děčínského státního zastupitelství.

     Místostarosta Chřibské Jan Machač říká, že propouštění ve sklárně výrazně ovlivňuje zdejší nezaměstnanost. „Chudne celé naše městečko, vrací se mu méně peněz ze státního rozpočtu.“

Autor: 
30.4.2008 ( )

Přidat komentář

CAPTCHA
Tato otázka je na ochranu proti spamu.
Obrázkové CAPTCHA
Vložte znaky zobrazené na obrázku.